TR  | NL  | ENG  | DE  | FR  | RU  |
   
Hürsan Şömine, Türkiye’de, şömine konusunda en geniş kapsamlı, titiz ve güvenilir üretimi yapan firmadır. Türkiye’nin şömine konusunda en büyük ve gelişkin üretim tesisi olan Hürsan Şömine fabrikası; demirhane, mermerhane, marangozhane ve boyahane bölümlerinden olusan, tüm üretimin tek bir çati altinda yapildigi, entegre bir tesistir. Tamami kadrolu, uzman elemanlarimiz kontrolünde, 38 yillik tecrübemiz ışığında yapılan bu üretim, Türkiye ve Avrupa’nin şömine alanında en geniş ürün yelpazesini oluşturmamızı sağlamıştır. Hürsan Şömine ürün yelpazesinde:139 çeşit odunlu şömine haznesi, 800’ün üzerinde mermer, granit, doğal taş, ahşap dış giydirme modeli, yeni nesil bacasız etonollü şömineler, seyyar - sabit barbeküler, odun ızgaraları, siperlikler, maşa kürek takımları ve odunluklar bulunmaktadır. En küçük şömine aksesuarından en büyük şömine modeline kadar tüm üretimin aynı tesiste yapılması, hiçbir işin fason verilmeyip başkalarının kontrolüne bırakılmaması, Avrupa’nın en önde gelen şömine firmalarının ürünleriyle rekabet edecek kalitede ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.
 
 
Bugün, Hürsan Şömine ürünleri, ithal şömineler cennetine dönen ülkemizde satılmakta olan birçok yabancı markanın ürünleriyle mukayese dahi edilmeyecek kadar üstün kalite standartlarına ulaşmış ve gelişen teknoloji desteğiyle her geçen gün bu standartları yükseltmektedir.


Hürsan Şömine ürünleri, Türkiye çapında 52 ayrı satış noktasında, yurt dışında 10 ülkede şömineciler tarafından tercih edilmekte ve satışa sunulmaktadır.


İhracat yaptığımız ülkeler arasında şömine sanayiinin en gelişmiş ve yaygın olduğu Fransa’nın da bulunuyor olması, ürünlerimizin bu ülkede kabul görmesi ve dünya çapındaki onlarca şömine firması arasında, aynı pazarda satışa sunulabilmesi, üretimlerimizdeki kalite standartlarımızın hangi seviyede olduğunu göstermektedir.
 
 
Mevcut modellerimizin üretimi dışında, kendi modelini yaratmak isteyen müşterilerimizin, tasarımını yaptıkları veya sadece hayalini kurdukları şömineyle ilgili, detaylı bir mimari calışmanın ardından, her tarzdaki üretim gercekleştirilmektedir.
   
   
Hürsan Şömine; camlı, açık sistem, dökümlü ve tuğlalı kategorilerinde, 139 çeşit odunlu şömine haznesi üretmektedir. 60 cm ağız genişliğinden başlayan modellerimiz 200 cm ağiz genişliğine kadar devam eder ve farklı formlarda geniş bir seçim alanı sunar.  
İç haznelerimizin ısıtma kapasiteleri, 8 KW - 20 KW arası değerlerde değişmektedir. Hürsan Şömine hazneleri, minimum 50 m²’den, 200 m²’ye varan alanlara kadar, üstelik tek ısı aracı olarak kullanıldıklarında dahi, mekanın istenilen ısı değerlerine gelmesini sağlamaktadırlar.
 
Haznelerimizde kullanılan dökümler, 14 mm. kalınlığında, 1. sınıf pik dökümdür. Yüksek ısılarda çatlama, delinme, deforme olma riski taşımazlar. Tuğlalı haznelerimizde, 4 cm. kalınlığında, özel üretim, 1. sınıf refrakter ateş tuğlaları kullanılmaktadır. Samot veya benzeri yapıştırıcılar kullanılmadan, özel bir birbirine geçiş sistemiyle monte edilen tuğlalarımız, yüksek ısılarda yapıştırıcıların çatlayarak tuğlaları bırakması riskini taşımazlar.  
 
Günümüzde en çok tercih edilen hazne modeli olan asansör cam kapak sistemli haznelerdeki üretimlerimiz, teleskopik ray sistemleri içerisinde çalışan kusursuz kapak tasarımlarıyla öne çikar.Tek parmağınızla kolayca yukarı asağı hareket ettirebildiğiniz, hiçbir seviyesinde boşluk bulunmayan ve son derece sessiz çalışan asansör cam kapak sistemlerimiz aynı zamanda yana da açilabilmektedirler.  
 
 
Camlı haznelerimizin kapağında bulunan hava ayar sürgüleri sayesinde içeri girecek oksijen miktarını kontrol altında tutarak, yanış hızına karar verebilirsiniz. Bu da, şöminenizi gerçek bir ısı aracı olarak kullanmanızı sağlar.Düşük ayardaki yanışlarda, ilk odun ikmalinden sonra 6 saate varan ikmalsiz yanış sürelerine ulaşmanız mümkündür. Kapak üzerindeki tüm aksesuarlarımız alüminyumdur.
Haznelerimizde kullandığımız camlar, dünyanın bir numaralı cam üreticisi olan Alman Schott firmasının,
800°C ısıya ve termal soklara dayanıklı, sıcak soğuk faklılıklarından kırılma çatlama yapmayan ve ısı geçirgen, vitro seramik camlardır. Kapak sistemlerimizin izolasyonu ithal yanmaz fitillerle yapılmaktadır.
  Hazne tabanlarında bulunan gömme kül kovaları şöminenizin temizliğini kolaylıkla yapabilmenizi sağlamaktadır. Yanan odunların cama değmesini engelleyen, alev formundaki koruyucu panel sabit degildir, isteğe göre çıkarılabilir
Haznelerin tavan kısımlarında odun sarfiyatını azaltan ve ısı
yansımasını artıran geciktirici paneller ve yan duvarda 3 ayrı (kapalı, yarı açık, tam açık) mekanik baca klapeleri bulunmaktadır.
 
 
   
 
Hazne çeşitlerimiz; düz ve derin, düz ve lineer, L tipi, U tipi, prizmatik, çift taraflı, üç taraflı formların tamamında; dökümlü ve tuğlalı olarak üretilmektedir ve tümü 7 yıl garantimiz altındadır.
 
 
 
 
Asansör cam sistemli haznelerimizin tümü,
ister açık ister kapalı kullanılabilme
özelliğine sahiptir.

 
L ve U tipi haznelerimizde direkli
modellerde, ön cam yukarı asağı
asansör sistemiyle çalışır, yan camlar
sabittir. Direkli modellerin sabit olan yan
cam derinliği, tüm camları asansör
sistemiyle çalışan direksiz modellerin
yan camlarından 20 cm daha derindir
 
 
 
Yukarı aşağı çalışan , asansör cam sistemli
tüm modellerimizin kapakları aynı
zamanda yana da açılabilmektedir.
Seçeceğiniz haznenin üzerine uygulanan ısı odasının yapımında kullanılan malzemeler, şöminenizden arzu ettiğiniz verimi almanızda çok önemli bir noktayı oluşturur. Hürsan Şömine, ısı odalarını, ağırlık taşımayacakları yerlerde, kutu profillerden oluşturduğu karkas kafes üzeri kırmızı yanmaz alçıpandan, ağırlık taşıyacakları (plazma televizyon gibi) yerlerde gaz betondan oluşturmaktadır.
 
Isı odalarımızın izolasyonunda, ithal Paroc marka, 110 yoğunluklu, alüminyum folyolu plaka taş yünleri kullanılmaktadir. Taş yünlerinin yoğunluğunun yüksek olması, özellikle dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Düşük yoğunluklu taş yünleri yüksek ısılarda sarkma yaparak formlarını kaybetmekte ve işlevlerini yerine getirememektedir. Taş yünü plakaları arasındaki bağlantı ısıya dayanıklı, Paroc marka, folyo bantlarla yapılmaktadır. Isı odası üzerinde, seçilen haznenin ısı kapasitesine uygun, alt ortadan veya isteğe bağlı olarak iki yan cepheden soğuk hava giriş menfezleri, üst orta veya iki yan cepheden de sıcak hava çıkış menfezleri bırakılmaktadır. Bu sayede haznenizin ürettiği yüksek ısı, ısı odası duvarlarını rahatsız etmeden tahliye olacak ve mekanın ısınmasını sağlayacaktır. Kullanıcı, direk bir ısıya maruz kalmadan, yukarıdan üflenen sıcak hava sayesinde hem ısınacak hem de istediği uzunlukta bir şömine keyfi yapabilecektir.
Gene, isteğe bağlı olarak, ısı odası içerisinden çekilen, 316 L kalite paslanmaz çelik ısı tasıma borularıyla , üst katlardaki veya söminenin bulunduğu katlardaki diğer odalara ısı transferi yapılması mümkündür.
 
   
Hürsan Şömine, baca bağlantılarında paslanmaz çelik, fleksibil, 900ºC yüksek ısıya dayanıklı, yanmaz borular kullanmaktadır. Safi metal 316 L kalite paslanmaz çelik şeritlerin özel bir üretim tekniği ile büzdürülüp birbirlerine kenetlenmesiyle üretilmiş, sızdırmaz baca borularımız, bükülebilme, kıvrılabilme ve esneme kabiliyetine sahiptir. Ayrıca; izolasyon gerektiren yerlerde, dış mekanlarda, çatı üstlerinde, çift cidarlı, sabit modül, paslanmaz çelik baca boruları kullanmaktayız. İç cidarı 316 kalite paslanmaz çelik, dış cidarı 304 kalite paslanmaz çelik baca borularımızın iki cidar arası 50 mm kalınlığında rabizt telli kaya yünü ile izole edilmiştir. Bağlantı bölgeleri yüksek ısıya dayanıklı silikon ile kaplanarak sızdırmazlık sağlanan çift cidar paslanmaz çelik baca sistemlerimiz ısı genleşmelerini kendi içerisinde kompanze edecek şekilde tasarlanmıstır. Sistem iç ve cidarları paslanmaz çelik olduğundan yüksek mukavemetli ve uzun ömürlüdür. Çift cidar sayesinde ısı geçirgenliği düşüktür. Sistem içerisinden geçen baca gazının sıcaklığı dış ortama iletilmediğinden yoğuşma düşük, baca verimliliği yüksektir.  
 
Baca şapkalarımızın en önemli özelliği; ters rüzgârlarda bacanın geri basmasını ve yağmur suyunun bacanın içine girmesini %100 engelleyen, 45° eğimli koruma kanatlarının olmasıdır. 3 kat koruma kanadı bulunmaktadır. Yerli ya da ithal ne tarz baca şapkası kullanırsanız kullanın, lodos – poyraz gibi ters rüzgârların olduğu havalarda bacanın geri basmasını engelleyemezsiniz, şöminenizde tütme ya da düsük randımanlı çekis kaçınılmazdır. Tamamen kendi tasarımımız olan Hürsan Çin Tipi baca şapkaları benzer baca şapkalarına oranla %50 fazla verimlilik sağlar.
Baca şapkalarımız komple çelik malzemeden üretilmektedir. Üzerleri paslanmayı önleyen elektrostatik toz boya kaplıdır. İstenilen boya (ral) kodunda renk uygulanabilmektedir.
Montajı oldukça pratiktir; mevcuttaki bacanızın dışına geçecek şekilde 20 cm’lik eteği bulunmaktadır. Şapka bacanızın üzerine geçirilir ve bu eteğin üzerindeki deliklerden bacanıza vidalanarak, sabitlenir.
   
Hürsan Şömine, mermer, granit, doğal taş, ahşap ve benzeri malzemelerden üretilmiş; modern, dömi-klasik, klasik, rustik tarzlarda, 800 çesit dış giydirme modeline sahiptir. Türkiye’nin önde gelen maden ocaklarından ve ithal tedarikçilerden alınan 1. sınıf malzemeler, uzman kadromuz nezaretinde, geniş makine parkımızın gelişmiş olanaklarıyla işlenerek kullanıcıya kusursuz ürünler olarak sunulur. Ürün yelpazemizin dışında, müşterilerimizin özel tasarımlarının uygulamaları da, mimarlarımızın 3 boyutlu hassas modellemeleri ve kullanıcı onayı sonrası istenilen her çeşit formda üretilmektedir.
   
 
Dış giydirme modellerimizin; mermer, granit, doğal taş ve ahşap renkleri müşteri isteklerine göre değiştirilebilmektedir.
 
Yerli, yabancı kataloglarda, dergilerde, internet sitelerinde gördügünüz oyma şömine dış giydirmelerinin büyük çoğunlugu ya tamamıyla el oymasıdır ya da pantograf denilen makineler vasıtasıyla oyma işleminin %90’i tamamlanmış, ancak kalan %10’u el isçiliği ile sonlandırılmış oymalardır.

Hürsan ‘El Oyması Şömine Dış Giydirmeleri’ %100 el emeği ile üretilmektedir. Üretimden çıkan tüm ürünler tekrar beğeninize
sunulur ve onay alındıktan sonra montaj için evinize gelinir.
   
Aynı motiflerin ıhlamur ağacı ve beyaz Afyon
mermere işlenmiş halleri.
 
 
Hürsan ürün yelpazesinden seçtiğiniz ya da sizin tasarladığınız modeller öncelikle mimarlarımız tarafından üç boyutlu çizilir ve evinize monte edilmiş halleri ile beğeninize sunulur.
Onayı alınan model teknik ressamlarımız tarafından seçilen malzemenin (mermer - dogal tas - agaç) üzerine kara kalem çizilir. Ve, ‘oymacı’ olarak bilinen ustalarimiz tarafından mermere, taşa ya da el oymalarımızda başlıca tercih edilen ağaca işlenir.
El oymalarımızda başlıca tercih edilen malzemeler: Ihlamur ağacı, Bursa bej mermer, Afyon beyaz mermer, Uşak beyaz mermer ve beyaz Limra taşıdır.
 
 
 
Hürsan ‘El Oymasi Şömine Dış Giydirmeleri’ yüksek isçilik kaliteleri sayesinde; Türkiye, KKTC, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Rusya, Libya ve K.Irak’ta saraylara girmeyi başarmıstır.
 
 
   
 
Hürsan Orta Şömineler, seçilen modelin kapasitesine göre 100m2 ile 200 m2 arası alanları ısıtabilirler. Yere sabit ve havada asılı olmak üzere, iki farkli montaj seçeneği bulunmaktadır.
 
•Orta şöminelerimizde, 800°C yüksek ısıya ve ateşe dayanıklı Alman Schott marka vitroseramik camlar kullanılmaktadır; asansör ve yana açılır cam kapak sistemi olmak üzere iki farklı kapak seçeneği bulunmaktadır.

•AB normlarına uygun pik döküm veya birinci sınıf ateş tuğlasından 2 farklı yanma haznesi seçeneği üretilmektedir.

•Tüm orta şömine modellerimiz, çift cidar çelik gövdeli, soğuk hava giriş - sıcak çıkış menfezli, duman toplama davlumbazlı, kül kovalı, mekanik baca klapeli ve yanış hızı ayarlama sürgülüdür.

•İstenilen tasarım ve ölçüde özel üretim yapma imkanı bulunmaktadır.
   
Sıvı yakıt ‘bio - etanol’ ile yanan, baca istemeyen, kokusuz, dumansız şömineler çeşitli boy ve model alternatifleriyle üretiliyor. Hürsan Şömine’den isteğe göre, etanollü şöminelerin sadece brülörlerinin alınması da mümkün! Diğer şöminelerimizde olduğu gibi, ‘bio – etanollü’ yeni nesil şöminelerde de, kişiye özel model tasarımları yapılmaktadır. Hürsan Şömine, bu konuda Türkiye’de üretim yapan tek firma olma özelliğine sahiptir.
   
  Hürsan Şömine, döküm yanma hazneli, ferforje el dövmesi, isteğe göre bakır işlemeli, sabit, balkon, bahçe ve mutfak barbeküleri ve tekerlekli seyyar barbekülerden oluşan, 30 farklı tasarımı bulunan bir barbekü ürün yelpazesine sahiptir.
Barbekü alanında da, müşterilerimizin özel tasarımlarının üretimleri gerçekleştirilmektedir ve tüm ürünlerimiz 7 yıl garantilidir.
 
Şömine aksesuarları ürün yelpazemizde ferforje, pirinç ve bronz maşa kürek takımları; oval, yuvarlak, kare, dikdörtgen ve sepet tipi odun kapları; döküm odun ızgaraları; pirinç, ferforje, cam ön sperlikler; körükler ve pişirme setlerinden oluşan 100’ün üzerinde model bulunmaktadır.
   
  Hürsan Şömine, şömine konusunda bilgi almak isteyen, mekanında keşif yapılmasını isteyen herkese ücretsiz hizmet vermektedir. Keşif sonrası, arzuladığınız model veya modeller, mimarlarımızın 3 boyutlu çizimleriyle beğeninize sunulmakta ve karar verme aşamanız en kolay ve problemsiz şekline getirilmeye çalışılmaktadır. Satış sonrasında, herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan, şöminenizle ilgili herhangi bir konuda istediğiniz servis, talepte bulunduğunuz hafta içerisinde uzman servis ekiplerimiz tarafından gerçeklestirilmektedir.
 

Sosyal MedyaHürsan Şömine, dünyanın en estetik doğalgazlı şömineleri Hollandalı Element4'ün Türkiye ve Ortadoğu distribütörüdür.